najnowsze realizacje:
Ivan Leskov
Grzegorzfirlej.pl - v2
Sloniec.com - Magdalena & Rafał Słoniec
Szymon Janicki - strona domowa
Diamond Hair Design Studio

jQuery i AJAX - miniframework - część I

data publikacji: , komentarzy

W części aplikacji których stworzyłem lub aktualnie nadzoruję zaczynam wprowadzać AJAX. Rózni programiści - różne przyzwyczajenia - rózne podejścia do sprawy... rózne problemy. Nie chciałem pisać osobnej funcji dla każdego serwisu czy nawet dla każdego szablonu podstron. Dlatego potrzebowałem funkcji, która ułatwi zadanie tak bardzo jak to tylko jest możliwe.

Z pomocą jak zwykle przyszło jQuery, w oparciu o którego zaczynam budować miniframework do obsługi AJAXa. Ma on jedno zadanie - działać zawsze przy najmniejszym jak to tylko możliwe grzebaniu w bebechach serwisu.

Kompresja gzip - czyli jak oszczędzić serwer

data publikacji: , komentarzy

Na pewno pamiętacie ten kawałek kodu z mojego poprzedniego artykułu. Odpowiedzalny jest on za wymuszenie kompresji gzip na budowanych przez skrypt stronach. Ten kawałek kodu staje się jednak problemem gdy za pomocą skryptu obsługujemy generowanie i pobieranie plików.

Cache'owanie - czyli jak oszczędzić serwer

data publikacji: , komentarzy

Dzisiejsze serwisy w ogromnej mierze opierają swoje działanie o mniej lub bardziej zaawansowanych skryptach PHP i bazie danych. Prawidłowe działanie serwisu wymaga często powtarzania tych samych zadań. Przykłady z życia wzięte, czyli serwis ten i mój www.ericclapton.pl:

  • lista najnowszych artykułów na blogu,
  • treść konkretnego artykułu,
  • tekst utworu,
  • lista dyskografii i dane konkretnego albumu.

Gmail we własnej domenie: konfiguracja IMAP i Thunderbirda

data publikacji: , komentarzy

Od długiego już czasu Google pozwala na obsługę własnych domen w poczcie Gmail i innych produktach (Google Docs, Google Callendar itp.). Darmowa przestrzeń dyskowa na maile i dokumenty (na dziś to już ponad 7GB), rozwinięty support techniczny i darmowy protokuł IMAP sprawiają, że te aplikacje mają coraz więcej nie tylko użytkowników prywatnych ale i firm.

O zaletach protokołu IMAP wiele nie trzeba mówić. Największa z nich to fakt, że maile cały czas znajdują się na serwerze zewnętrznym. Pobierane są do klienta pocztowego tylko te wiadomości, które aktualnie czytamy, przy czym cały czas oryginał znajduje się na serwerze. Także w przypadku poczty, którą wysyłamy zapisywana jest ona nie w naszym programie pocztowym lecz bezpośrednio na serwerze.

Liczy się tylko blues

data publikacji: , komentarzy

Tak możnaby przetlumaczyć tytuł fimu zrealizowanego w 1994 roku przez Martina Scorsese. 'Nothing But The Blues'. Jest on nagraniem z koncertów Erica Claptona z 8 i 9 listopada 1994 roku. Materiał muzyczny połączony jest z krótkimi wywiadami z najlepszymi gitarzystami bluesowymi, m.in.: Claptonem, Buddy Guy'em, BB King-iem.

Z nieznanych do dziś przyczyn film nie został nigdy oficjalnie wydany a w telewizji pojawił się tylko kilka razy. Na szczęście w sieci można znaleźć fragmenty zarówno tego koncertu jak i całe nagrania.

Layla nie jedno ma... imię ;)

data publikacji: , komentarzy

“Layla” to chyba najbardziej znany utwór Erica Claptona. Jest on hołdem dla Jego miłości - Pattie Boyd. Wtedy była Ona żoną Jego najlepszego przyjaciela - George’a Harrisona (The Beatles). Pattie jednak zostawiła Harrisona by związać się z Claptonem. Mimo tego przyjaźń obojga gitarzystów trwała aż do śmierci ex-Beatlesa.

Każdy zna oryginalną wersję Layla'i, każdy też słyszał wersję nagraną podczas koncertu MTV Unplugged. Od 1970 roku powstało jednak wiele różnych aranżacji, niejednokrotnie ciekawszych od dwóch najbardziej znanych.

Moje fascynacje muzyczne

data publikacji: , komentarzy

Osoby, które mnie znają wiedzą kogo uważam za najlepszego muzyka, tym, którzy jeszcze nie wiedzą już mówię - Eric Clapton. Przez wielu niedoceniany ponieważ nie gra "na wyścigi" (stąd też nick Slowhand), przez innych uważany za Boga gitary. Sam jest skromną osobą, do dziś chyba nie przywykł do sławy jaka go dosięgła.

Nie chcę pisać tu czystej noty biograficznej, taką możecie znaleźć tutaj. Ja napiszę o swoich osobistych przemyśleniach dotyczących Jego osoby.

Clapton Swoją młodość przeżywał w epoce dragów, niestety nałóg dopadł i Jego. Będąc już sławnym, znanym muzykiem nie wytrzymał presji i zaczął zażywać narkotyki i alkohol. Na szczęście z pomocą przyszli Pete Townsend (The Who) i Ron Wood (The Rolling Stones). Zorganizowali salę koncertową w londyńskim Rainbow Theather, zaprosili innych muzyków, w końcu zmusili Erica do współudziału. Udało się, Eric wyszedł z nałogu.