najnowsze realizacje:
Ivan Leskov
Grzegorzfirlej.pl - v2
Sloniec.com - Magdalena & Rafał Słoniec
Szymon Janicki - strona domowa
Diamond Hair Design Studio

Gmail we własnej domenie: konfiguracja IMAP i Thunderbirda

Od długiego już czasu Google pozwala na obsługę własnych domen w poczcie Gmail i innych produktach (Google Docs, Google Callendar itp.). Darmowa przestrzeń dyskowa na maile i dokumenty (na dziś to już ponad 7GB), rozwinięty support techniczny i darmowy protokuł IMAP sprawiają, że te aplikacje mają coraz więcej nie tylko użytkowników prywatnych ale i firm.

O zaletach protokołu IMAP wiele nie trzeba mówić. Największa z nich to fakt, że maile cały czas znajdują się na serwerze zewnętrznym. Pobierane są do klienta pocztowego tylko te wiadomości, które aktualnie czytamy, przy czym cały czas oryginał znajduje się na serwerze. Także w przypadku poczty, którą wysyłamy zapisywana jest ona nie w naszym programie pocztowym lecz bezpośrednio na serwerze.

Oczywiście sceptycy odpowiedzą, że nawet darmowa poczta na O2, Onecie, Interii czy WP pozwala na podobne działanie za pomocą WebMaila. Spróbujcie w takim razie zalogować się na taką pocztę za pomocą palmtopa czy telefonu komórkowego, odbierzcie i wyślijcie kilka maili; zobaczycie, że nie stracicie część danych.

Wracając do tematu. Domyślnie aktywnym protokołem dla Gmaila jest POP3. Należy go wyłączyć w konfiguracji konta pocztowego. Tuż poniżej jest kontrolka dla IMAP - trzeba go, co oczywiste, włączyć. Od teraz możemy korzystać z całości dobrodziejstw Gmaila. Jeżeli nie lubimy korzystać z interfejsu WebMaila (tak jak ja) możemy skonfigurować program pocztowy, który będzie służył do obsługi konta.

Ja od lat używam Thunderbirda (Używam aktualnie v3.0 beta 3. Wiele kroków naprzód w porównaniu do v2. Polecam każdemu.). Poniżej screeny z okienek konfiguracji poczty przychodzącej i wychodzącej:

Gmail - Konfiguracja poczty przychodzącej

Gmail - Konfiguracja poczty wychodzącej

W pole 'Użytkownik' podajemy cały adres mailowy - konto i domenę. Oczywiście przy pierwszym odebraniu i wysłaniu wiadomości program spyta o hasła potrzebne do weryfikacji konta.

Stosując ten komplet ustawień (2 adresy serwerów, login i hasło) możemy mieć dostęp do poczty z każdego urządzenia podłączonego do internetu. Na każdej maszynie będziemy widzieć ten sam, kompletny zestaw naszych maili.