najnowsze realizacje:
Ivan Leskov
Grzegorzfirlej.pl - v2
Sloniec.com - Magdalena & Rafał Słoniec
Szymon Janicki - strona domowa
Diamond Hair Design Studio

Layla nie jedno ma... imię ;)

“Layla” to chyba najbardziej znany utwór Erica Claptona. Jest on hołdem dla Jego miłości - Pattie Boyd. Wtedy była Ona żoną Jego najlepszego przyjaciela - George’a Harrisona (The Beatles). Pattie jednak zostawiła Harrisona by związać się z Claptonem. Mimo tego przyjaźń obojga gitarzystów trwała aż do śmierci ex-Beatlesa.

Każdy zna oryginalną wersję Layla'i, każdy też słyszał wersję nagraną podczas koncertu MTV Unplugged. Od 1970 roku powstało jednak wiele różnych aranżacji, niejednokrotnie ciekawszych od dwóch najbardziej znanych.

Pierwszy fragment pochodzi z koncertu A.R.M.S. (Prince’s Trust Concert, Action Research Into Multiple Sclerosis). Była to seria dobroczynnych koncertów mających na celu zebranie pieniędzy na leczenie Ronnie’go Lane (basista The Faces). Występują tu m.in. Jeff Beck i Jimmi Page.

 

Ta wersja Layli pochodzi z 1986 roku - koncertu The Prince's Trust. Na drugiej gitarze gra Mark Knopfler, na instrumentach klawiszowych Elton John. W tych latach (85-89) często koncertowali jako jedna super-grupa, zdarzały się też transfery muzyków (Phil Palmer, Alan Clark grali i z Dire Straits i z Claptonem, Nathan East nagrywał płyty z Eltonem Johnem).

 

Ta Layla została wykonana na koncercie “Prince’s Trust Concert: Music for Montserrat”. Pieniążki zbierane były na odnowienie wyspy Montserrat po wybuchu wulkanu. Wyspa ta była ważna dla wielu muzyków gdyż było tam znane studio nagraniowe. Tą Layla’ę Eric zagrał w duecie z Markiem Knopflerem. Eric gra na gitarze klasycznej, Mark na elektrycznym Gibsonie.

 

Tutaj w innym duecie - 9 maja 1996 rok - Eric Clapton gra Layla’ę z zespołem Dr Johna. Inna gitara, inny styl grania - zupełnie inna niż standardowa aranżacja.

 

dodano 2009-07-21, 15:15: Live In Hyde Park, koncert wydany na DVD. Piękne solo gitarowe, ciekawa aranżacja z użyciem sekcji dętej (można Ich usłyszeć na albumie 'From The Cradle').

 

dodano 2009-07-21, 15:15: Nagranie Layla'i pochodzi z 1997 roku, z występu w Montreux. Eric wystąpił wspólnie z mistrzami jazzu (m.in. Marcus Miller, David Sanborn). Nagranie DVD z tego konceru zawiera zarówno kilka utworów granych często przez Erica jak i kilka standardów i improwizacji całego zespołu. Layla także pojawiła się w zestawie, razem z jazzowym intrem zatytułowanym 'In A Sentimential Mood'. Intro nie musi każdego zainteresować ale polecam przesłuchanie całości - na prawdę warto.

 

Standard ;) - 30 czerwca 1999 roku - Layla z pierwszego koncertu na rzecz centrum Crossroads o którym pisałem poprzednio.

 

dodano 2009-07-21, 15:15: Poniżej nagrania z Japonii, z 2001 roku. Ciekawostką niech będzie fakt, że na tej trasie koncertowej Layla była grana w obu wersjach (elektryczna i unplugged). Utwór w wersji unplugged jest rozbudowany o ciekawsze partie solowe oraz utwór w wersji elektrycznej zagrny na gitarze Crashocaster 4.

 

Oto nagranie koncertowe z 2001 roku, znalazło się ono na oficjalnie wydanym nagraniu koncertowym "One More Car, One Mor Rider". Zwróćcie uwagę na Davida Sanciuos - klawiszowca (prawa część sceny obok basisty Nathan East), który teraz wziął do ręki gitarę. To właśnie On a nie Eric gra linie melodyczną utworu!

 

dodano 2009-07-21, 15:15: Crossroads Festival 2004. Chociaż Layla'i nie ma w spisie zawartości znajduje się ona jako tzw. Easter Egg na jednej z płyt DVD.

 

dodano 2009-07-21, 15:15: Nagranie koncertowe z 2009 roku, z Londynu, Layla z koncertu 'Hard Rock Calling'. Eric jest jak wino - im starszy tym lepszy!

 

Szkoda tylko, że Youtube nie posiada w swojej kolekcji kilku innych wykonań, to co tutaj umieściłem to dopiero wierzchołek góry lodowej. 37 lat istnienia tego utworu, olbrzymi talent muzyczny Erica - byłoby nudno grać cały czas tak samo. ;)